Květen 2012

Čtení, psaní a dvě strany barikády tvůrce – příjemce

16. května 2012 v 12:39 | Jana Elinor Poláčková |  Úvahy nad psaním
Čtení a tvůrčí psaní jsou spolu neodmyslitelně spojeny. "Tak nějak" se předpokládá, že autor bude i nadšeným čtenářem se sklonem trávit celý život ve světě knih. Proto také výroky typu "nečtu a píšu" vzbuzují... minimálně udivené povytažení obočí.
Tohle v našem autorském rybníčku není považováno za běžné - spíše za znak arogance a znak totálního nedostatku pokory. A rozdíl mezi malými českými vodami a světovými oceány je v této záležitosti spíše zanedbatelný.

Zloději nápadů a jiná sci-fi

12. května 2012 v 13:24 | Jana Elinor Poláčková |  Úvahy nad psaním
Setkávám se s tím skoro všude.
S představou zkušených (brakových) spisovatelů prohrabávajících blogy začínajících autorů a literární servery při pátrání po NÁPADECH.
S otázkami typu "A to se nebojíš chodit na workshop, kde se vyskytují vydávají spisovatelé? No, aby ti, no, neukradli nějaký NÁPAD."
S vizí "stačí mít NÁPAD a zbytek je vedlejší".
Většinou se na to tvářím stejně duchaplně, jako bych byla právě praštěná traverzou do hlavy a jsem za naivku.
Nejspíš trávím příliš mnoho času komunikací se skutečnými autory, nebo na webovkách oblíbených zahraničních spisovatelů. Zejména to druhé je poučné - zatím jsem se nesetkala s jediným, který by nepsal: "Nebetareaderuji! Neposílejte mi NIC ke čtení a zhodnocení, podobné maily mažu bez přečtení."
A nejde jen o předcházení problémů plynoucích z mezi veřejností tolik oblíbenou tezí.