Petice proti upalování nalezených zvířat na Ukrajině

2. března 2012 v 18:08 | Jana Elinor Poláčková |  Elinoří poznámky
Málokdy se mi začne vařit krev v žilách, instinkty vyrazí na barikády, a mozek se jen výjimečně přepíná do módu volání po kruciátě.
Málokdy rozesílám mezi své přátele petice s prosbou o podpis či píšu na své stránky angažované články se snahou oslovit a zmobilizovat širší veřejnost. Tentokrát udělám výjimku.


Oč jde?
Stručné shrnutí: Ukrajina se připravuje na fotbalovou událost, Euro 2012, a při té příležitosti se rozhodla řešit otázku toulavých psů a koček. V případě velkých psů odstřelem, v případě těch malých upálením zaživa v pojízdných krematoriích.

Ne, není to hoax, je mi líto.

A ne, nejde ani o žádné likvidování epidemie vztekliny či toxoplazmózy (pokud pominu samotný fakt, že toxoplazmóza sotva může epidemicky zaplavit zemi a že i v případě epidemie vztekliny by bylo optimální používat jiné, byť dosti drastické postupy).

A ne, nepředpokládám, že podepisování petice přivede představitele Ukrajiny k zamyšlení se a přehodnocením svého postupu. Předpokládám, že petice by mohla vzbudit dostatečnou pozornost ve světě. Její předmět je natolik výbušný, že by se MOHL dostat do médií, vzbudit dostatečnou vlnu mezinárodního veřejného mínění. A TO je jediné, co může vládu přimět k nějakému zamyšlení se a zastavení... celé té záležitosti.

Veřejné mínění a jeho tlak jsou neobyčejně mocná zbraň - asi jediná, kterou jako běžní lidé máme k dispozici.
Zpravidla zastávám názor, že než se začnou ven pouštět emoce, davové chování, a tak dále, je potřeba se zamyslet a vidět věci z více úhlů pohledu. Ale tohle je záležitost, kde si vnitřní pochybnosti pokoutně sehnaly lístek do Karibiku a zatím, co se spolu s pocitem "jsem objektivní a nad věcí" válí na pláži, mi v hlavě táhnou nejrůznější smečky emocí.

Osobně shledávám to, co se tam děje, vysoce nemorálním a odporným pohrdáním životem. Neopodstatněným k tomu. Tohle přece není způsob řešení jakkoli vypjaté situace, aspoň ne dlouhodobého řešení a takového, které by k něčemu vedlo.

Ukrajina má, pochopitelně, právo řešit otázku toulavých zvířat, jak uzná za vhodné.
Zbytek světa ale má, stejně pochopitelně, právo s ní nesouhlasit a použít na vynucení SVÉHO stanoviska všechny prostředky, jaké zase za vhodné uzná on.
Takže, prosím, informace o celé akci šiřte všemi informačními kanály.
Neváhejte s podpisem petice - ani s jejím propagováním jakýmikoli možnými cestami.


Děkuji za pochopení.

P.S: Klidně u toho uvažujte o logice a cestách lidského myšlení, o ironii, co a jak dokáže zmobilizovat - v případě Ukrajiny a jejích nejen posledních událostí jsou podobné náměty k úvahám jistě na místě. Ale, prosím, podepište.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Matthias Matthias | E-mail | Web | 2. března 2012 v 20:32 | Reagovat

A ta petice se předá ukrajinskému prezidentovi? A co když ji rovnou hodí do koše po předložení?

2 Elinor Elinor | E-mail | Web | 2. března 2012 v 21:10 | Reagovat

[1]:
První část otázky - ano.
Druhá část otázky - k tomu jsem psala něco na téma, že proto je potřeba se o petici a celé záležitosti co nejvíce šířit a vytvořit tak co největší veřejný tlak (nebo aspoň iluzi veřejného tlaku) - ten sám o sobě má větší moc než libovolné petice.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama