Zaslaná pošta aneb Když ji milujete, není co řešit

13. ledna 2012 v 10:17 | Jana Elinor Poláčková |  Filmotéka
Fakta působí jednoznačně. Tříhodinový televizní film (rozdělený na dvě části). Podle knižní předlohy na stříbrné plátno nepřevoditelného Terryho Pratchetta. Hned v úvodních titulcích se ale ukáže, že příběh o cestě podvodníka za polepšením je také takový malý podvod. Kandidát na průšvih se mění v strhující jízdu po horské dráze, která nenechá diváka vydechnout.


Zeměplocha trochu jinak
Se Zeměplochou se setkal snad každý, kdo posledních dvacet let nestrávil na skutečně pustém ostrově, na samotce nebo na dovolené mimo Sluneční soustavu. Fantasy série, která s klasickou fantasy ságou nemá téměř nic společného. Jsou tu mágové, čarodějky, trpaslíci, trollové, golemové, město ovládané vychytralým uzurpátorem, zapadlá venkovská království, bohové, upíři, vlkodlaci, sem tam i nějaký ten hrdina by se našel. To všechno však funguje... tak trochu jinak.
Zeměplošská vyprávění se - navzdory silnému příběhovému základu - umně pohybují na hraně satiry na současnou společnost, obecného poselství o Skutečných Hodnotách a laskavého humoru, vše zalito omáčkou z popkulturních odkazů.
A aby bylo ještě hůř, série funguje jako román - řeka. Hrdinové jedné knihy se v druhé vyskytují formou letmých, přirozeně působících zmínek. Ten svět prostě žije. Ale narvat ho do jednoho scénáře, tak, aby se v něm mohl snadno zorientovat i člověk Zeměplochou nepoznamenaný, to je ještě větší práce pro vraha, než napsat dobrý scénář k dílům profesora Tolkiena.
Přesto to Richard Kurti a Bev Doyle dokázali. Přestože fanoušci knižní předlohy budou prskat jako kočky na rozpálené plechové střeše.

I mrtvý by byl nejlepší poštmistr ze všech
Zaslaná pošta se totiž - podobně jako filmová adaptace Pána prstenů - své předloze blíží duchem, ne důsledným zfilmováním písmenka po písmenku.
Z původního ironického vyprávění příběhu o malém podvodníčkovi, Vlahoši von Rosterovi, který zjistil, jak vlastně není formát a jen tak mimochodem se u toho polepšil, se vyklubala konvenční hollywoodština o napraveném lumpovi odhodlaném napravit staré chyby a navíc si získat lásku krásné ženy.
Řada dokonalých situací vypadla, spousta věcí se stala jinak, vizuálně atraktivněji. Ze Zaslané pošty vznikl totiž filmový příběh se vším, co k tomu patří. Kousek vpravdě hodný hlavního protagonisty. Velké divadlo, vypjaté emoce, napětí až k prasknutí. Zběsilá honička s časem. A do toho sem tam nějaký vtip, ale s těmi se to nepřehání.

Oliver Twist a plastelínoví golemové
Lví podíl na kouzelnosti Zaslané pošty má výprava a herecké obsazení.
Pojmout Ankh-Morpork ve stylu Londýna 19. století se ukázalo jako výborný nápad. Na rozdíl od pseudostředověku není moderní doba okoukaná, ankh-morporčanům to sluší - a k metropoli s rychle se rozvíjející ekonomikou, velkými korporacemi, novinami i zeměplošskou variací na telegraf se to prostě hodí.
Postavy vypadají, jako by utekly z knižních stránek - po stránce vzhledu i hereckého projevu. U lorda Vetinariho není těžké se přenést přes jeho rezavě blond vlasy, protože Charles Dance ztvárnil geniálního politika se vší vetinariovitostí. Představitelé ústřední dvojice, Richard Coyle a Claire Foy, nemohli být vybráni lépe. Třešničkou na dortu je pak padouch v pojetí Davida Sucheta, spojovaného především s rolí Hercule Poirota. V Nadosahu Pozlátkovi s jeho finančními machinacemi i náchylností k použití brutální síly by však jen málokdo hledal distinguovaného belgického detektiva...
Dojem kazí jen golemové a vlkodlak v městské hlídce, kteří působí jako pěst na oko.
Zejména golemové. Místo "mužů z jílu" připomínají lidskou postavu oblepenou hnědou plastelínou, se žhnoucíma očima. Inu, nic není zcela dokonalé.
Přesto nezbývá, než zvolat s Vlahošem von Rosret: "Vidíte? Lidi poštu milují!"
Zejména tu Zaslanou...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 princessGogo princessGogo | Web | 13. ledna 2012 v 11:15 | Reagovat

Hezoucky blogissseeek, mrkni na muj web !

2 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 13. ledna 2012 v 17:27 | Reagovat

Na tento film už se chystám dlouho, mám dokonce tu první část nachystanou tadyhle... oh, já už se na to musím kouknout, to jinak nejde.

3 maglaiz maglaiz | Web | 13. ledna 2012 v 17:36 | Reagovat

[2]: Doporučuji všemi deseti stejně jako Barvu kouzel a Otce Prasátek.

4 KatyRZ KatyRZ | Web | 13. ledna 2012 v 20:43 | Reagovat

Nikdy jsem se do Pratchetta nedokázala začíst, tak jsem si řekla, že to musím napravit, alespoň tím filmem. Zaslaná pošta je skvělá. Koukal se mnou předloni před Vánoci i choť, a když jsme si loni vybírali předvánoční koukání, prohlásil, že Zaslaná pošta bylo zábavné, milé pohlazení, že zkusíme Barvu kouzel. U Barvy kouzel jsme oba zívali a druhý díl už jsme ani nepouštěli :(.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama